W szkoleniu mogą brać udział pracownicy służby bhp lub osoby wykonujące zadania tej służby zgłoszeni przez zakład pracy oraz osoby indywidualne, pod warunkiem posiadania kwalifikacji wymaganych na stanowisku co najmniej inspektora ds bhp.
Sposób organizacji szkolenia
CSK DOCTUS jest uprawniony do prowadzenia szkoleń okresowych BHP dla pracowników służb bhp oraz dla osób wykonujących zadania służb bhp na podstawie przepisów o systemie oświaty i jest wpisany do ewidencji placówek oświatowych pod nr ED.VII.4320-20/ p.n./ 2004 dotyczy: Kurator Oświaty w Łodzi K-166/1989 r.
Materiały dydaktyczne
Szkolenie zorganizowane jest w formie samokształcenia kierowanego na podstawie szczegółowego programu opracowanego przez CSK DOCTUS w Łodzi. Uczestnicy szkolenia otrzymują odpowiednie do zakresu nauczenia niniejsze materiały dydaktyczne, umożliwiające przyswojenie wiadomości i umiejętności objętych programem szkolenia.
Dostęp do materiałów przekazujemy uczestnikom drogą mailową po opłaceniu faktury. Uczestnicy uczą się z nich samodzielnie w dowolnym miejscu i czasie, wg własnego uznania bezpośrednio z komputera.
Konsultacje
W trakcie nauki uczestnicy mogą korzystać dowolnie z konsultacji telefonicznych badź mailowych. Konsultacje nie są obowiązkowe.
Kadra dydaktyczna
Konsultacje prowadzą osoby spełniające wymagania Rozporządzenia pod względem kwalifikacji fachowych i dydaktycznych, w tym osoby z wykształceniem wyższym, tym prawniczym oraz z certyfikatami DEKRA AKADEMIE, z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w organach nadzoru państwowego nad warunkami pracy.
Egzaminy
Po opanowaniu tematyki programowej, każdy uczestnik wg własnego uznania może przystąpić w dowolnym czasie do złożenia egzaminu końcowego. Egzamin ma charakter testowy. Maksymalny czas na wykonanie testu wynosi 30 min. Egzamin prowadzony jest przed Komisją powołaną przez organizatora szkolenia. Przed egzaminem należy okazać dokumenty stwierdzające posiadanie kwalifikacji wymaganych na stanowisku co najmniej inspektora ds bhp, celem umieszczenia ich kserokopii w dokumentacji szkolenia.
Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia
Uczestnicy, którzy złożą egzamin z wynikiem pozytywnym, otrzymują zaświadczenie ukończenia szkolenia, na blankiecie (zgodnym z rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie obowiązkowych szkoleń BHP Dz. U. Nr 180 poz. 1860; zmiana Dz. U. 2005 r. Nr 116, poz. 972; zmiana Dz. U. 2007 r. Nr 196, poz.1420–§ 16 ust. 3 i 4, zmiana 2019 poz.1099).
Szkolenia okresowe bhp metodą samokształcenia kierowanego zostały uregulowane nowelizacją rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie obowiązkowych szkoleń BHP z dnia 27 lipca 2004 r. (Dz. U. 2004 r. Nr 180 poz. 1860; zmiany - Dz. U. 2005 r. nr 116 poz. 972; Dz. U. 2007 r. Nr 196 poz. 1420) zwanego dalej Rozporządzeniem.
Przepis § 1a, pkt 5 Rozporządzenia definiuje samokształcenie kierowane jako formę szkolenia umożliwiającą uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnienie wiedzy i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, przy jednoczesnym zapewnianiu kontaktu z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców tematyki bhp.